O wybranych wątkach edukacji ekologicznej (z dnia 7.06.2013)

Adresowany do: dyrektorzy i nauczyciele
Autor: Dorota Zielińska
O WYBRANYCH WĄTKACH EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
czyli jak efektywnie uczyć bioróżnorodności w praktyce edukacyjnej

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego podjęło się współpracy z Regionalnym Centrum  Edukacji Ekologicznej  w Łodzi oraz  przedstawicielami Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ w zakresie rozprowadzenia i upowszechnienia  w placówkach oświatowych kostek do gry pod nazwą „Bioróżnorodność Polski”.
W ramach tego  przedsięwzięcia  doradcy metodyczni  z ŁCDNiKP  powołali zespoły metodyczne ds. opracowania scenariuszy zajęć poświęconych bioróżnorodności z wykorzystaniem wspomnianych pomocy dydaktycznych. Powołano 5 zespołów metodycznych kierowanych przez doradców metodycznych (Panie i Pana): Aleksandrę Proc, Małgorzatę Marczak, Annę Romańską, Jacka Pachelskiego oraz Dorotę Zielińską. Łącznie w zespołach pracowało 20 nauczycieli z różnych typów szkół i placówek.
W efekcie podjętych prac opracowano scenariusze zajęć i przeprowadzono przedsięwzięcia poświęcone tej tematyce zarówno na etapie pracy w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum oraz szkole ponadgimnazjalnej. Wypracowane przez nauczycieli materiały zostaną upowszechnione w postaci zwartej publikacji oraz na stronie Centrum.
W ramach podjętych działań nauczyciele przeprowadzili zajęcia poświęcone tej tematyce  w tym również lekcje  otwarte.  Np. w dniu 06.03.2013r.
w Gimnazjum w Wiśniowej Górze Pani Anna Nowina–Sroczyńska poprowadziła lekcję
nt. „Bioróżnorodność  Polski” – lekcja z wykorzystaniem gry dydaktycznej „Kostki”.
Aby przedsięwzięcie, działania i pomysły  nauczycieli mogły dotrzeć do szerszej grupy odbiorców zorganizowano również w ŁCDNiKP (ul. Kopcińskiego 29) w dniu 13.03.2013r. konferencję metodyczną na temat ”O bioróżnorodności w praktyce szkolnej”.
W konferencji wzięli udział nauczyciele z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto gośćmi konferencji byli przedstawiciele instytucji wspierających edukację ekologiczną między innymi Pan Wojciech Witczak – dydaktyk z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, który  wygłosił krótki wykład na temat „Rola międzynarodowych konwencji w ochronie bioróżnorodności”. Gościem konferencji był również Pan Ludwik Samosiej – przedstawiciel Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Terenowego Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Przedstawiciel tej instytucji zwrócił uwagę na konieczność edukowania dzieci i młodzieży  w zakresie bioróżnorodności z wykorzystaniem dostępnych pomocy dydaktycznych i możliwości współpracy z licznymi instytucjami wspierającymi szkołę
w  prowadzeniu edukacji ekologicznej.
Podsumowując, wśród szkół i placówek  bezpłatnie rozprowadzono łącznie 80 zestawów gier składających się z trzech wątków tematycznych (po 9 kostek)  (2 wątki poświęcone zwierzętom oraz 1 wątek  poświęcony roślinom  występującym na terenie Polski). Pomoce rozprowadzano głównie wśród placówek, które aktywnie włączyły się w przedsięwzięcie wdrażając zajęcia poświęcone tej tematyce i w prace zespołów metodycznych . Niektóre placówki (ze względu na  dużą liczbę oddziałów) otrzymały po dwa zestawy kostek do gier dydaktycznych).
Poniżej prezentujemy listę placówek, które nawiązały współpracę i skorzystały z możliwości odbioru pomocy dydaktycznych.
Przedszkola Miejskie w Łodzi  nr 2, 16, 20, 24, 26, 35, 76, 81, 109, 119, 122, 126, 151,155, 192, 200, 202.
Szkoły Podstawowe nr 5, 19, 23, 30, 41, 44, 48, 61, 67, 71, 79, 111, 125, 130, 137, 166, 170, 173, 199, 206, 231, Katolicka Szkoła Podstawowa  i Szkoła Podstawowa w Wiśniowej Górze.
Publiczne Gimnazja nr 2, 3, 5, 14, 17, 27, 30, 33, 34, 35, 36, 43, 47, Gimnazjum ZNP
 i Gimnazjum w Wiśniowej Górze.
Licea Ogólnokształcące w Łodzi  nr  II, III, VIII, XII, XXI , XVIII, XXIX , XXXI, XXXIII, XLIV.
Zespoły Szkół (Ponadgimnazjalnych) w Łodzi:  ZSO nr 8, ZSP nr 9, ZSP nr 15, ZSP nr 22.
Wszystkich nauczycieli zainteresowanych prowadzeniem edukacji o bioróżnorodności zachęcamy o do odwiedzenia strony www.a21.kostki.pl gdzie znajdą pomocne materiały do prowadzenia zajęć poświeconych tej tematyce. Zachęcamy również do  śledzenia naszych stron (www.wckp.lodz.pl, Pracowni Edukacji Ekologicznej)  gdzie znajdą się materiały
w wersji elektronicznej oraz informacja o przygotowywanej publikacji,  która będzie stanowiła zbiór propozycji scenariuszy zajęć poświęconych różnorodności biologicznej  z wykorzystaniem kostek do gry „Bioróżnorodność Polski”.
Uczestnikom przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy za współpracę i życzymy efektywnego kształcenia i kształtowania proekologicznych postaw ekologicznych wśród społeczności w której  Państwo pracujecie.

Dorota Zielińska doradca ds. edukacji