KONFERENCJE BRANŻOWE W ŁCDNiKP

Konferencje branżowe w ŁCDNiKP

ŁCDNiKP (27.11.2020). Zorganizowano konferencję online
dla nauczycieli kształcenia zawodowego branży mechanicznej i motoryzacyjnej.

Jej celem było zaprezentowanie nowych wyzwań stojących przed pracodawcami i szkołami kształcącymi w zawodach tych branż. W konferencji wzięli udział przedstawiciele 12 szkół zawodowych i dwóch Centrów Kształcenia Praktycznego województwa łódzkiego.

W prezentacji wprowadzającej Joanna Orda odniosła się do wyzwań dla edukacji zawodowej o których mówiono podczas:

- XXVI Konferencji Diagnostyki Edukacyjnej (19-20.11.2020.) zorganizowanej przez Towarzystwo Diagnostyki Edukacyjnej,

- III Ogólnopolskiej Konferencji „Nowe kompetencje na nowe czasy” (24.11.2020) upowszechniającej działania Sektorowej Rady ds. Kompetencji - Motoryzacja i Elektromobilność, zorganizowanej przez Związek Pracodawców Motoryzacji przy Konfederacji Lewiatan.

W konkluzji wskazała konieczność kształtowania u uczniów kompetencji kluczowych określonych w Zaleceniach Parlamentu Europejskiego i Rady Europy UE (2006). Rekomendowała konkursy umiejętności zawodowych dla uczniów i absolwentów w szczególności pierwszą edycję SkillsPoland 2021, konkursu przygotowującego do udziału w prestiżowych zawodach europejskich EuroSkills i światowych WorldSkills. Zachęcała nauczycieli do skorzystania z oferty doskonalenia Pracowni Edukacji Zawodowej ŁCDNiKP dedykowanej nauczycielom kształcenia zawodowego, a w szczególności kursów: Kompetencje kluczowe w szkole zawodowej (organizator – J. Orda) oraz kursu Ocenianie kształtujące (organizator M. Stompel).

Egzaminy zawodowe – organizacja i przygotowanie szkół do ich przeprowadzania. Zagadnienie, będące w centrum zainteresowania uczestników konferencji, przybliżył Marek Szymański - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Podzielono się dobrymi praktykami z zakresu organizacji współpracy z pracodawcami. Prezentacja dotyczyła laureatów VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła dla pracodawców - pracodawcy dla szkołyˮ. Dobre praktyki Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi zaprezentował Pan Dariusz Adamczewski - wicedyrektor, a Zespołu Szkół Edukacji Technicznej w Łodzi Pan Włodzimierz Drewnowski –  kierownik warsztatów. Pani Dorota Stefaniak - Dyrektor ZSET w Łodzi podzieliła się doświadczeniami dotyczącymi pozyskiwania pracodawców do współpracy ze szkołą.

Podczas konferencji rekomendowano publikacje metodyczne dla nauczycieli kształcenia zawodowego i przedzawodowego, opracowane w Pracowni Edukacji Zawodowej. Z poradnika autorstwa Donaty Andrzejczak „Kształcenie zawodowe zdalne (nie) takie straszne. Poradnik” rekomendowano w szczególności artykuły: Metoda lapbooka tylko online oraz Sway – pomysł na ciekawą lekcję i/lub blog. Podkreślono praktyczny charakter publikacji. W swoim wystąpieniu Grażyna Adamiec zwróciła się do nauczycieli „Jesteś kimś wyjątkowym” zachęcając do prezentacji swojego dorobku zawodowego w zeszytach serii „Prezentacje dorobku edukacyjnego nauczycieli”.

Nowości Office365 - narzędzia powszechnienie wykorzystywane w edukacji zdalnej - przestawił Jarosław Koludo. W swojej wypowiedzi podzielił się doświadczeniem dotyczącym doposażenia sprzętowego stanowiska pracy nauczyciela na potrzeby pracy zdalnej oraz zaprezentował ofertę kursów doskonalących dla nauczycieli branży mechanicznej i motoryzacyjnej.

W dyskusji, na zakończenie konferencji, dyrektorzy i nauczyciele mieli szansę uzupełnić listę wyzwań dla edukacji zawodowej. Jako pierwszy zabrał głos Dariusz Kowalczyk – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Wieluniu wskazując barierę wieku w uzyskiwaniu dodatkowych kwalifikacji tj. prawa jazdy kategorii C dla uczniów szkół branżowych, gdyż warunkiem uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi jest ukończenie 21 roku życia. Kolejne wyzwanie dla szkół zawodowych w okresie pandemii, zdaniem Doroty Świt – doradcy zawodowego ŁCDNiKP, dotyczyło utrudnień w realizacji sprawdzonych form promocji szkół zawodowych w szkołach podstawowych. Grażyna Adamiec podzieliła się swoimi wrażeniami z konferencji „Nowe kompetencje na nowe czasy” przytaczając wypowiedz prof. Jerzego Hausnera o kompetencji przyszłości „Analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie znają Excela lub nie potrafią programować, ale ci, którzy nie potrafią się uczyć nowych rzeczy, a oduczać starych (Alvin Toffler, Trzecia fala)”.

Konferencję zorganizowała i prowadziła Joanna Orda konsultant Pracowni Edukacji Zawodowej